loading
  • Yelkenli Kiralama | Fethiye, Göcek ve Marmariste Yelkenli Tekne Kiralama

Bedri Rahmi Koyu

36° 41. 43' N - 28° 52. 01' E

Bedri Rahmi Koyu Taşyaka Adası'nın Kuzeybatısında kalan muhteşem turkuaz sulara sahip çam ve zeytin ağaçları tarafından sarılmış yörenin en özel koylarındandır. Koya giriş yaparken Olive ve Likya restoranları görecekseniz ve tekneniz ile bu restoranların önündeki iskelelerde konaklayabilirsiniz.

Cumhuriyet dönemi sonrası aydınlarından olan Bedri Rahmi Eyüboğlu, 1945 yılında Halikarnas Balıkçısı ile denize açılmıştır. Bu yolculukları daha sonraları Taşyaka adlı Koyun Bedri Rahmi Koyu olarak anılmasının sebebiyet verecek diğer yolculuğun başlangıç noktası olacaktır.

Bir aydın kişilik olmasının yanı sıra Bedri Rahmi Eyüpoğlu tam bir deniz aşığıdı. 1974'te Türkiye'nin şu anda eşsiz yelken noktalarından biri olan Göçek'e pruvalarını çevirmiş ve kendilerini Taşyaka Koyunda bulmuşlardır. Bu ziyareti sırasında koyun Kuzey yamacındaki kayaya günümüze kadar onun izinden giden insanlar tarafından yenilenmesi sayesinde yaşamış olan içinde altı farklı hayvanın birleşerek bir balık figürünü ortaya çıkardığı eserini çizmiştir. Bu olay sonucun da ise Taşyaka Koyu artık Bedri Rahmi Koyu olarak anılmaya başlamıştır. 

Resmin edildiği taşın hemen yan tarafından ise buz gibi kaynak suyu koyun tuzlu ılık suyunu serinletmektedir. Bu kaynak suyu sayesinde tekneniz ile yolunuz düşerse buralara aynı zamanda tatlı su ikmali de yapabilirsiniz. Bu suyun mide için faydalı olduğu yöre halkı tarafından söylenir.

Koydaki bir diğer husus ise M.Ö. 350 yıllarında Likyalılar tarafından yapılan ve günümüze kadar varan kaya mezarlarıdır. Bu mezarlara kıyıdan başlayarak yükselen dik bir patika ile çıkılıyor.