loading
  • Yelkenli Kiralama | Fethiye, Göcek ve Marmariste Yelkenli Tekne Kiralama

Belcekız plajı

Çok eski zamanlarda buradan geçen gemiler açikta demirledikten sonra içme suyu almak için sandallarla kiyiya çikarlarmis. Bir gün yasli ve deneyimli bir kaptanin yakisikli oglu su almak için kumsala çiktiginda dünyalar güzeli Belcekiz’i görmüs. Görür görmez de yildirim çarpmisçasina vurulmus bu güzel kiza. Kiz da aldirmamazlik edememis bu yakisikli delikanliya. Bir kor ates de onun yüregine düsmüs. Gel gelelim delikanli suyu alip gitmek zorundaymis. Içi yana yana tutmus gemisinin yolunu. Çok geçmeden de gemi demir alip uzaklasmis kiyidan.

Belcekiz unutamamis bu delikanliyi. Sürekli kiyiyi kollamis, sevgilisinin yolunu gözlemis. Delikanli da kiyida birakip gitmek zorunda kaldigi o güzeller güzelini unutamiyormus bir türlü. Yolu bu kiyidan geçtikçe ugrayip görüyormus yüregini daglayan o güzel kizi.

Bir gün genç kaptanin gemisi Belcekiz’in oldugu koydan geçerken müthis bir firtina patlamis. Genç adam babasina bu koyun korunakli oldugunu söyleyerek oraya gitmek istemis. Oglunun yalan söyledigini zanneden ihtiyar kaptanda bu söze pabuç birakacak göz yokmus. Oglunun bu gönül macerasindan o da haberdarmis çünkü. Ama ne kadar deneyimli olursa olsun koca kurt da çok yanlis bir düsünceye kaptirmis kendini. Oglunun sirf kiza ulasmak için böyle bir yalana basvurdugunu, sevgilisi için gemiyi bile parçalamayi göze aldigini sanarak baslamis ogluyla kavga etmeye. Dalgalarla birlikte kavga da büyümüs baba ogul arasinda. Tam gemi kayalara çarpmak üzereyken ihtiyar kaptan bir kürek darbesiyle dev dalgalarin koynuna firlativermis oglunu. Hiç zaman yitirmeden dümene yapismis. Firtinayla bogusacagini düsünürken birden deniz dönmüs ve tekne çarsaf gibi dümdüz bir koya girmis. Oglu gözünün önünde can verirken, kayalarin üzerinde sevgilisini bekleyen Belcekiz da sevgilisinin ölümüne dayanamayip kendini kayaliklardan suya atmis.

Iste o gün bu gündür kizin öldügü yere Belcekiz, oglanin öldügü yere Ölüdeniz demisler. Günesin ilerleyisine göre rengi degisip duran deniz belki de bu dünyada birbirine kavusamayan bu sevgililere yanmakta…