loading
  • Yelkenli Kiralama | Fethiye, Göcek ve Marmariste Yelkenli Tekne Kiralama

Belcekız Plajı

36 ° 30′N - 29 ° 07′E

Çok eski zamanlarda buradan geçen gemiler açıkta demirledikten sonra içme suyu almak için sandallarla kıyıya çıkarlarmış. Bir gün yaşlı ve deneyimli bir kaptanın yakışıklı oğlu su almak için kumsala çıktığında dünyalar güzeli Belcekiz’i görmüş. Görür görmez de yıldırım çarpmışçasına vurulmuş bu güzel kıza. Kız da aldırmamazlık edememiş yakışıklı delikanlıya. Bir kor ateş de onun yüreğine düşmüş. Gel gelelim delikanlı suyu alıp gitmek zorundaymış. İçi yana yana tutmuş gemisinin yolunu. Çok geçmeden de gemi demir alıp uzaklaşmış kıyıdan.

Belcekiz unutamamış bu delikanlıyı. Sürekli kıyıyı kollarmış, sevgilisinin yolunu gözlermiş. Delikanlı da kıyıda bırakıp gitmek zorunda kaldığı o güzeller güzelini unutamıyormuş bir türlü. Yolu bu kıyıdan geçtikçe uğrayıp görüyormuş yüreğini daglayan o güzel kızı.

Bir gün genç kaptanın gemisi Belcekiz’ın olduğu koydan geçerken inanılmaz bir fırtına patlamış. Genç adam babasına bu koyun korunaklı oldugunu söyleyerek oraya gitmek istemiş. Oglunun yalan söylediğini zanneden ihtiyar kaptanda bu söze pabuç bırakacak göz yokmuş. Oglunun bu gönül macerasından o da haberdarmış çünkü. Ama ne kadar deneyimli olursa olsun koca kurt da çok yanlış bir düsünceye kaptırmış kendini. Oglunun sırf kıza ulaşmak için böyle bir yalana başvurduğunu, sevgilisi için gemiyi bile parçalamayı göze aldığını sanarak başlamış oğluyla kavga etmeye. Dalgalarla birlikte kavga da büyümüş baba oğul arasında. Tam gemi kayalara çarpmak üzereyken ihtiyar kaptan bir kürek darbesiyle dev dalgaların koynuna fırlatıvermiş oğlunu. Hiç zaman yitirmeden dümene yapışmış. Fırtınayla boğuşacağını düşünürken birden deniz dönmüş ve tekne çarşaf gibi dümdüz bir koya girmiş. Oğlu gözünün önünde can verirken, kayaların üzerinde sevgilisini bekleyen Belcekiz da sevgilisinin ölümüne dayanamayıp kendini kayalıklardan suya atmış.

İşte o gün bu gündür kızın öldüğü yere Belcekiz, oğlanın öldüğü yere de Ölüdeniz demişler. Günesin ilerleyişine göre rengi değişip duran deniz belki de bu dünyada birbirine kavuşamayan bu sevgililere yanmakta…