loading
  • Yelkenli Kiralama | Fethiye, Göcek ve Marmariste Yelkenli Tekne Kiralama

Göbün Koyu

Göbün şüphesizki Göcek koylarının arasındaki en korunaklı koydur. Sadece Kuzey yönüne açık olup, koya yaklaşım bu açıklıktan yapılır. Bu özelliğinden dolayı ancak Kuzey'den hava alır. Rüzgar Kuzey'den esse bile, tabi şiddetine ve ne kadar süreyle estiğine bağlı olarak iskeleye denizlerin ulaşma şansı çok düşüktür. Bu sebepten ve aynı zamanda da Dalaman Havalimanı'na karayolu olarak yakın kalan Sarsala Koyu'na olan yakınlığından dolayı bir çok yatçının favori uğraklarındandır Göbün koyu. 

Göbün'e Tekne ile Ulaşım 

Koya giriş uzaktan çok belli olmasa da girişin Batı tarafındaki tepedeki Türk Bayrağından kerteriz alabilirsiniz. Giriş iki tepenin arasından olup önce daralıp küçük bir boğaz yapar daha sonra ise koyun Güney'ine doğru nispeten genişler. Bu genişlikte yanaşma manevranızı yapabilirsiniz. Girişten itibaren derinlik 10 metrelere düşer ve koy ortlalarında ortalama 5 - 7 metre civarıdır.

Yanaşmak için aslında 3 farklı alternatif vardır. Daha koya tam girmeden demir atıp Doğu veya Batı yamacına kıçtan kara olmak, Doğu taraftaki yamaçta ve koyun içinde Batı taraftaki tonozlara bağlanıp kıçtan kara olunabilir ve yahut koyun iç kısımında Doğu ve Güney tarafında uzanan L yapan iskeleye bağlanabilinir. Tabi sert havalarda koy ağzındaki tonozlara bağlanıp veya aynı bölgede demir atıp kıçtan kara olmak emniyetli değildir. Restoranın iskelesi 40-50 tekne alabilecek kapasitedir. Yalnız Doğu ve Güney'deki iskelelerin restorana yakın olan kısımları oldukça sığdır. Bu yüzden açıktan gelebilecek olan motor yat dalgaları yelkenli tekneninizin palasını vurmasına sebebiyet verebilir. Eğer ki tekneniz 50 feet üzeri ise buralara yanaşırken baştan kara olmakta veya kıçtan kara olunuyorsa bile en azından uzun bir pasarella kullanıp teknenin kıçını açmakta fayda var. Güneydeki iskelenin iç kısmında ise yarı batık halde antik kalıntılar vardır.

Göbün Restaurant

Restoran ise Göcek Koylarının ilk restoranıdır. Kayaköy’lü bir dalgıç ve eşinin senelerce çalıştırdığı restoranı, ailesi imkanlarını büyüterek işletmektedir. Elektrik bağlantısı olmayan koyda, restoranın elektrik ihtiyacı, güneş enerji panelleri ve bağlı bulundukları akü gurupları-invertörle çözülür. Koyda jeneratör sesi duyulmaz. Tesiste, deniz kenarında bir erkek berberi de vardır. Koyda su sporları servisi de verilir.

Göbün'de Yürüyüş

Restoranın arka kısmından patika yolu takip ederek yarım saatlik keyifli bir yürüyüş ile Martı Koyuna ulaşabilirsiniz. 

Göbün Koyu Koordinatları

36°38'39.47" N - 28°53'37.52" E