loading
  • Yelkenli Kiralama | Fethiye, Göcek ve Marmariste Yelkenli Tekne Kiralama

Kapı Koyu (Kale Koyu)

36°38’25” N - 28°51’19” E

Hamam Koyu ve Kapı Koyu aslında hemen yan yana olan iki koydur. Bu yüzden Kapı Koyu isim olarak insanların aklında daha çok kalan Hamam Koyu'nun adı ile tanınmaktadır. Hamam Koyu'ndan Kapı Koyu'na geçerken demir atıp kıçtan kara olunacak çam ağaçlarının kayalar ve denizle kucaklaştığı inanılmaz güzel fakat limitli bir sahil şeridi vardır.

Koy güney ve batı tepelerinin birleşimi olan alanda küçük bir vadi oluşturduğu için açık denizden dolan rüzgarlar burda koya sağnak olarak gelir. Koydaki yüzer iskelede aborda olduğunuzdan konaklama sırasında her hangi bir emniyetsizliğe mahal vermeyip sadece ani sağnaklarda yanaşma, kalkma manevralarına dikkat etmek gerekmektedir. Tabi bu esintilerin güzel yanı ise koyda konaklama sırasında yaz sıcaklarında bunalmayıp serin esinti ile rahatlamanızdır. Bir diğer yanaşma alternatifi ise koydaki kumsala bitimindeki beton iskeledir. Buraya demir atarak kıçtan kara olacak şekilde yanaşabilirsiniz. Kendi tecrübeme istinaden 54 feet'e kadar draft sıkıntısı çekmeden yanaşılabiliniyor. Bahsettiğimiz sağnaklar kıç halatlarınıza bineceğinden ötürü eğer halatlarınız ince ise veya kondisyonu iyi değilse çiftlemekte fayda vardır. 

Koyda iskelenin de ait olduğu Adaia adlı bir restoran olup, burası için belki de bölgedeki en kaliteli restoranlardan birisi diyebilliriz. Teknenizden indikten sonra sahilde ilerlerken az ilerdeki yarı açık ve istenildiği zaman da kapalı bir hal alabilen restoran sizi karşılayacaktır. Ama buranın muhteşem yemeklerini tatmadan önce nacizane tavsiyem restoranın sonundaki çatısı hasırlarla kaplı ada şeklindeki barda yaz aylarında içinizi serinletecek imzalı kokteylleri tatmanız yönündedir. Tabi barın ilersinde bir tarafı muz ağaçları bir tarafı Göcek'in masmavi temiz suları ile çevrilmiş olan kumsalda da yürüyüşe çıkabilirsiniz.

Zaman zaman beton iskelenin genişleyen kısmında canlı müziklere şahit olabilir, gece ise döküm demirlerin içinde ışıl ışıl yanan ateşleri izleyebilirsiniz.

Özetle Kapı Koyu, Hamam Koyu'na olan yakınlığı, güvenli barınma, temiz denizi, bunaltmayan havası ve yemyeşil ormanları ile cennetin dünyadaki yansımadır. Burda sıkılmadan günlerce kalabilirsiniz.