• Yelkenli Kiralama | Fethiye, Göcek ve Marmariste Yelkenli Tekne Kiralama

Sailfleet Denizcilere Yelkeni Sevdirecek

“Yıllarca gemilerde kaptanlık yaptım, denizcilik şirketlerinin kara ofislerinde yöneticilik yaptım fakat denizin keyfini hiç bu kadar yaşamadım” diyerek tanımlıyor Ahmet Haznedar, yelkenli teknenin farkını. Denizin gerçek keyfini ancak yelkene başlayınca almaya başladığını söylüyor Haznedar ve ekliyor; “Biz denizciler, ekmeğimizi kazanmak için çalıştığımız denizin keyfini çıkarmayı maalesef unutuyoruz. Bunu yelkene başlayınca daha net gördüm. Ortaklarımız ile birlikte kurduğumuz tekne kiralama şirketimizle yelken sporunu sevdirmeye çalışacağız.

” Sailfleet’in filosunda yedi yelkenli ve üç katamaran bulunduğunu söyleyen Haznedar, “Marmaris, Fethiye ve Göcek de bareboat tekne kiralama ile koylarımızın dokusunu ve güzelliklerini koruyarak tüm dünya insanlarına yelkenli tekneler ile en ekonomik ve en emniyetli şekilde tatil imkanı sağlamayı amaçlıyoruz” diyor. Haznedar’ın en büyük isteği ise profesyonel denizcilerin de yelken sporuna başlaması. Bu nedenle teknik işletme hizmeti verdiği şirketlere yönelik Fethiye’de düzenlediği iki günlük tekne turunda, denizcilere, denizci yönetici ve çalışanlarına yelken sporunu anlattı. Benzer gezileri her yıl farklı yöneticilerle yapmayı planladıklarını söyleyen Ahmet Haznedar, “İki günde olsa insanlar yoğun iş programından kaçıp denizde zaman geçirme fırsatı buluyor. Yelken basarak Göcek ve Fethiye’nin güzel koylarında denize girme imkanı buluyor. İlk gezimizde hiç yelkenli tekneye çıkmayan yöneticiler vardı. Bu yöneticiler ki bunlar denizden gelen yönetiler değil, ikinci gün sonunda yelkenli tekneleri marinaya yanaştıracak kadar beceri kazandılar. İnanılmaz keyif aldılar ve bunu bir gelenek haline getirmek gerektiğini belirttiler” diye konuşuyor.

“Tekne aynı zamanda bir yatırım aracı olabilir”
Lüks tekne sahipliğinin çok büyük maliyet olarak gösterildiğini dile getiren Haznedar, tekne sahiplerinin kullanmadığı dönemlerde teknelerini kiralama şirketlerinin işletmesine vererek gelir dahi sağlayabileceklerini belirtiyor. “Doğru bir tekne alırsanız sekiz yılda yatırdığınız parayı geri kazanabilirsiniz” diyor Haznedar ve ekliyor “Teknenizde yaptığınız tatiller de ekstrası.” Kaptan Haznedar, şimdiden çevresindeki emekli kaptan ve başmühendislerin aklını çelmeye başladı. Her denizciye bir yelkenli aldırmaya kararlı. “Bizim diğer yat kiralama şirketlerinden bir farkımız var. O da gemilerimizde çalışan insan gücü” diyor Haznedar. İşlettikleri 30’a yakın ticari gemide 500 civarında gemiadamı bulunduğunu söyleyen Haznedar, bu denizcilere yelken tutkusunu aşılamayı amaçladıklarını dile getirdi.

Herkes kiralayabiliyor mu?
Full donanımlı tekneleri kullanmak çok da zor değil. Bu nedenle kişinin beyanına güvenerek bir kiralama sistemi var. Tekneler 7 ila 9 kişilik. Amatör denizci ehliyeti olanlara tecrübeleri varsa tekne teslim ediliyor. Tabi bir kiralama sözleşmesini imzaladıktan sonra. Arzu edilmesi durumunda Kaptan veya Aşçı veriliyor. Kaptan birkaç gün teknede size eğitim verebiliyor. Kiralama ücretleri mevsime ve teknesine göre değişiklik gösteriyor. Haftalık kira tekne bazında yaklaşık olarak 1800 ila 3500 euro arasında değişiyor. Kiralamalar Cumartesi öğlen başlayıp, bir sonraki Cumartesi sabah bitiyor. Yakıt ve kumanya masrafı da kullanıcıya ait. Fakat sürekli yelken açarsanız haftalık yakıt masrafınız 150 TL’yi geçmez.

Haber Kaynağı: Peşmebe Rotası
Yazar: Murat Erdoğan