loading
  • Yelkenli Kiralama | Fethiye, Göcek ve Marmariste Yelkenli Tekne Kiralama

Yavansu Koyu (Martı Koyu)

36°38'9.54" N - 28°52'43.98" E

Yavansu Koyu'nun adı dağdan gelen kaynak suyunun tadından gelmektedir. Sadece yaban hayvanlarının içeceği kalitede olduğu için bu koya Yavansu adı konulmuştur. Aynı zamanda daha koya girer girmez farkedeceğiniz taşlardan yapma oldukça büyük martı figüründen dolayı Martı Koyu denilmektedir.

Kuyrucak Burnu’nun güneydoğusunda bulunan koy kıyıya yakın aniden sığlaşır. Bu yüzden koydaki ahşap iskeleye paralel yaklaşmaktansa dik yaklaşmayı önermek isterim. İskelede tonoz olamdığından dolayı derinlik 20 metre civarı iken demir atıp yeterli kaloma ile bu ahşap iskeleye yanaşabilirsiniz. Kendi tecrübeme istinaden gece bu iskelede korunaklı bir şekilde kalıncağına inanmıyorum. Bu yüzden günübirlik kalmanın doğru olduğuna inanıyorum. Peş peşe 54 feet tek gövde ve 38 feet katamaran tekneleri bu iskeleye demir atarak yanaştırmıştım. Her iki teknede de 80m üstü zincir vardı ve her iki teknede de tüm zinciri suya verdim bir kaç metresi kavelatada kalacak şekilde. Yanaştıktan bir kaç saat sonra Kuzey Batı yönünden dolan sert rüzgardan dolayı katamaran yerinden bir milim oynamazken ne yazık ki 54 feet olan teknenin kıçı zincir deste ve başa kumanda ederken riskli bir şekilde iskeleye yanaşmıştı. 

Ahşap iskele ve çam ağaçlarının arasında kalmış olan sahilde bulunan derma çatma bir restoran bulunmakta olup zaman zaman servis alma şansınız vardır. Fakat aman aman bir şey beklemeyin.

Bu koyun en büyük avantajı ise sakinliğidir. Bir diğer güzel noktası ise Göbün koyuna yarım saat kırkbeş dakikalık inanılmaz keyifli bir yürüyüş ile ulaşılabiliyor olmanızıdr. Eğer gün içinde sakin bir nokta arıyorsanız muhteşem doğası ile cezbedecek bu geniş koyu kesinlikle ziyaret edin.