loading
  • Yelkenli Kiralama | Fethiye, Göcek ve Marmariste Yelkenli Tekne Kiralama

Transit Log Nedir?

Yabancı Bayraklı Tekneler: Kısaca transitlog diye bilinen "Türk Limanları Yat Kayıt Belgesi" yabancı bayraklı teknelerde Türk kara sularına ve limanlarına giriş/çıkış için düzenlenmiş bir izin belgesidir. Türkiye'ye giren veya çıkan yatların hudut kapılarından ‘giriş/çıkış’ yaparken transitlog belgesi alması zorunludur. Giriş yapan teknelerin alacağı transitlogun geçerlilik süresi bir yıldır. Transitlogun teknede bulundurulması ve yetkililerce istendiğinde ibrazı zorunludur.


Özel tekneler: Eğer tekne, Özel Tekne Belgesi (ÖTB) sahibi ise sadece yurtdışı çıkışı yapması durumda teknenize ‘transitlog’ almanız gerekir. Bunun dışında Türk karasularında  seyir için transitlog belgesine ihtiyacınız yoktur.


Ticari tekneler: Tüm ticari teknelerin transitlog alması gerekir. Ayrıca liman dışına veya yurtdışına yapacakları seferlerde yeni transitlog belgesi almak zorundadırlar. Tekne bir charter işletmesine ait ise her kontrat değişiminde belgenin yenilenmesi gerekir. Teknede transitlog belgesinde adı olmayan yolcu bulunamaz. Bu aynı zamanda teknenin 3. şahıs mali mesuliyet sigortasının geçerliliği için de yararlıdır.